Mončiči

Popis

Obľúbená hračka, ktorú deti za čias socializmu zbožňovali, bola Mončičák. Vytvoril ju pán Sekiguchiho z Japonska, ktorému sa zapáčila bábika, ktorú zbadal keď bol na návšteve v Nemecku. Mal predstavu,

že hračka bude mať tvár, ruky a nohy z plastu (ako bábika, ktorú videl v Nemecku) a aby bol originálny, chcel aby telíčko bolo mäkučké a príjemné na dotyk a aby to bolo mláďatko nejakého zvieratka. Po rokoch vymýšľania ( v roku 1974) vznikol párik Monchhichi. Pôvodne sa Monchhichi predávali iba vo dvojiciach, s dvomi rôznymi podobami dievčatka – smejúca sa a so slzičkami, sú to ale slzičky šťastia a smiechu. Po dvoch rokoch, v roku 1976 bol otvorený pre mončiči prvý butik s oblečením, neskôr i ďalšími doplnkami. Môžete tak mať pre svojho mončičáka ako nábytok či hodinky, pre deti či dospelých tričká, či držiak na post-it papieriky.


Zaujímavosť

Radou premien prešla od doby svojho vzniku i samotná figúrka – zmenil sa materiál kožúšku a v roku 1985 sa zmenila farba očí z modrej na hnedú. I keď samozrejme existujú v mnohých farbách, základná farba mončičákov je stále stredne hnedá.

V Československu sa najprv predával v predajniach Tuzex, neskôr ho bolo možné dostať aj v obchodoch.


Roky

1974