Expozícia

Múzeum sme otvorili v októbri v roku 2013 v priestoroch budovy v amfiteátri mesta Hnúšťa. Nie je to tradičné múzeum so sklenenými vitrínami a poličkami s vyloženými exponátmi, ako si to predstavíme pri slove Múzeum. Priestory múzea sú navrhnuté ako dvoj-izbový byt zariadený v duchu minulej doby.

Už vďaka originálnemu zovňajšku neostane múzeum nepovšimnuté. Víta Vás veľkým nápisom „Múzeum socialistických kuriozít“ v žiarivých socialistických odtieňoch červenej. Z okien visia dlhé rolety – jedinečné práce miestnych študentov, ako výsledok kreatívnych workshopov v múzeu. Pri vstupe do múzea Vás sprevádzajú maľované siluety známych osobností socializmu v životnej veľkosti, ako ďalší výsledok šikovných rúk miestnej mládeže.

Do múzea vstupujete dlhšou úzkou chodbou s dobovými skriňami a plagátmi pripomínajúcimi propagandu socializmu a proces budovania múzea. V chodbe je možné nájsť lyže a korčule, na ktorých sa učil zimné športy nejeden z Vás, ktorý ste v čase socializmu prežili svoje detstvo. Nájdete tu i známi tabak Taras Bulba, tradičné lakovky, či vosk na topánky. Chodba končí a otvára sa obývacia izba, ktorá Vás úplne prenesie do doby nedávno minulej. V obývačke je tradičný nábytok, nechýba elektronika ako gramofón, rádiá, či televízia ale takisto masážny stroj, diktafón či dobová kalkulačka. Medzi socialistickými kuriozitami môžeme nájsť už legendárne predmety ako sú socialistické odznaky a preukazy, knihovničku plnú slávnych knižných diel, Leninove spisy, dobové oblečenie ako napr. úbor na spartakiádu a iskričkovskú uniformu, či žehličku na puky. Prehliadka Vás ďalej zavedie do kuchyne, ktorá je plne vybavená socialistickým riadom a spotrebičmi. Nechýba práčka a žmýkačka, šľahačkovač s bombičkami, fľaše na výrobu sódy, sada plastových riadov, či obaly obľúbených maškŕt. Cez kuchyňu pokračuje prehliadka do detskej izby. Namiesto dverí visia zo zárubne legendárne „céčka“. V izbe nechýba mončiči, bábika na mini platne, matriošky, elektronická násobilka, či plastový stolný futbal. V tomto byte sa nachádza i WC s drogériou a kozmetikou zachovanou ešte z doby socializmu. Môžete tu nájsť obľúbené parfémi, kolínské, vody po holení, či pracie prášky.

This project is implemented through the Central Europe programme co-financed by the ERDF.